اثربخشی دو برابری مکمل نانویی زینک

تولید شربت زینک با فرمولاسیون مبتنی بر لیپوزومال موجب شده که جذب روی در بدن دو برابر افزایش یابد.

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری فرارویداد ، دکتر ارسلان پاشاپور، مدیر عامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: مکمل‌های نانویی زینک (فلز روی) این شرکت به دلیل بهره‌مندی از فرمولاسیون لیپوزومال دو برابر جذب بهتر نسبت به مکمل‌های زینک موجود در بازار دارد

 

وی درباره ضرورت استفاده از مکمل‌های زینک، توضیح داد: خاک ایران از نظر میزان روی چندان غنی نیست و این موضوع در مورد خاک کشاورزی نیز صادق است، بنابراین محصولات کشاورزی به دست آمده نیز سطح زینک کمی دارند. براساس اطلاعات منتشر شده، در حدود ۴۰ درصد ایرانی‌ها با کمبود زینک روبرو هستند. پس استفاده از مکمل زینک برای گروهی از افراد ضروری است.

 

وی خاطر نشان کرد: اما استفاده از مکمل‌ها نیز گاهی میزان زینک مورد نیاز بدن را تامین نمی‌کند که دلیل آن جذب کم زینک است، به‌ویژه زمانی که زینک با عناصری نظیر کلسیم و آهن به طور همزمان وارد بدن می‌شود. از این رو ما به سراغ فرمولاسیون لیپوزومال رفتیم که می‌توانست میزان جذب را افزایش دهد.

 

مدیر عامل این شرکت تاکید کرد: ماحصل فعالیت‌های ما در این حوزه شربتی به نام Lipizinc شد و در حال حاضر سالانه ۲۰۰ هزار شیشه از این شربت تولید و به بازار سراسر کشور عرضه می‌شود. شرکت ما ظرفیت تولید تا یک میلیون شیشه در سال را دارد.

 

پاشاپور با بیان اینکه مکمل زینک ۱۰ میلی‌گرم حاوی نانوذرات اکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب و حاوی برخی از ترکیبات مهم نظیر ویتامین C و ویتامین B Complex است، یادآور شد: این مکمل در کودکانی که به دلیل کمبود زینک دچار مشکل رشد هستند، کمک می‌کند تا به رشد بدنی و ذهنی قابل قبولی برسند و همچنین در صورتی که سیستم ایمنی کودک در اثر کمبود زینک دچار مشکل شده باشد، این مکمل سیستم ایمنی را نیز تقویت می‌کند. در بزرگسالان این مکمل به رشد و ترمیم بهتر مو، پوست و ناخن کمک شایانی می‌کند.

 

مدیرعامل این شرکت از برنامه‌های این شرکت برای صادرات این مکمل به کشورهایی نظیر عمان، آذربایجان و تاجیکستان خبر داد و اظهار کرد: به برخی کشورها نمونه‌هایی ارسال شده و در مذاکرات با تاجیکستان در مرحله عقد قرارداد است.

 

به نقل از ستاد نانو، عنصر روی یکی از مهمترین مواد معدنی مورد نیاز بدن است که نقش بسیار مهمی در سلامتی هر فرد دارد. کمبود روی در بدن می‌تواند عواقبی چون تاخیر رشد، ضعف سیستم ایمنی، افزایش خطر عفونت‌ها، نقص در غدد جنسی، بی‌اشتهایی، اسهال، از دست دادن وزن، تاخیر در بهبود زخم‌ها، نقص در تکامل لوله عصبی در جنین، ریزش مو و کچلی، اختلال ذهنی، ضایعات پوستی و … داشته باشد. بنابراین زینک یکی از املاح ضروری با طیف وسیعی از عملکردهای بیولوژیک در تغذیه انسان است.