با اجرای طرح‌های توسعه‌ای در شرکت نفت و گاز پارس انجام می‌شود افزایش ۱۵۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز ایران تا سال ۱۴۰۶

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۶ با اجرای گام نخست طرح‌های توسعه‌ای در چهار میدان گازی، تولید روزانه گاز کشور معادل بیش از پنج فاز استاندارد پارس جنوبی افزایش می‌یابد، گفت: ظرفیت هر فاز پارس جنوبی ۲۸ میلیون مترمکعب در روز است و با این حساب ۱۵۰ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده خواهد شد.

 

محمدحسین متجلی در گفت‌وگو با خبرنگار فرار رویداد با بیان اینکه به‌منظور حفظ و نگهداشت تولید گاز کشور، پروژه‌هایی در مأموریت نفت و گاز پارس تعریف شده است، افزود: فاز نخست طرح توسعه میدان گازی کیش در حال اجراست و تاکنون چهار حلقه چاه این میدان از سوی شرکت ملی حفاری ایران تکمیل شده و آماده تولید است.

 

وی با بیان اینکه مناقصه خرید خط لوله این میدان گازی نیز در حال انجام است، اظهار کرد: همچنین مباحث مرتبط با شرکت تأسیسات دریایی در حال اخذ مجوزهای لازم است.

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس طرح دیگری را که در حوزه افزایش تولید گاز کشور در این شرکت در حال اجراست، توسعه میدان گازی مشترک فرزاد B دانست و گفت: اکنون مطالعات طراحی پایه توسعه این میدان مشترک در حال انجام است و پیمانکار آن نیز شرکت پتروپارس خواهد بود که جکت این میدان از سوی شرکت تأسیسات دریایی ساخته می‌شود.

 

متجلی تأکید کرد: میدان بعدی در افزایش تولید گاز، میدان گازی پارس شمالی است که مطالعات طراحی پایه برای فاز یک در مراحل نهایی است و در حال انجام مناقصه برای ساخت جکت این میدان هستیم، همچنین برای دیگر بخش‌ها مانند حفاری و خط لوله، بسته‌های مناقصه آماده شده و سال آینده این مناقصه به نتیجه خواهد رسید.

 

وی به طرح توسعه میدان گازی بلال اشاره کرد و افزود: بسته‌های مختلف برای توسعه این میدان نهایی شده و تنها بسته تأمین خط لوله باقی مانده که مناقصه آن از سوی شرکت پتروپارس به‌عنوان پیمانکار اصلی این فاز برگزار می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه در فاز ۱۱ پارس جنوبی و روی سکوی ۱۱B چهار چاه تکمیل شده و تولید گاز از آن در جریان است، گفت: با تکمیل حفاری چاه پنجم، به‌زودی این چاه عملیاتی می‌شود و عملیات حفاری چاه ششم را آغاز می‌کنیم.

 

متجلی ادامه داد: برای سکوی ۱۱A نیز مباحث مختلف مانند نصب جکت در حال انجام است و حفاری روی این موقعیت فرآیند مناقصه را در پتروپارس می‌گذراند. سکوهای ۱۱A و B به‌صورت قرارداد آی‌پی‌سی و با سرمایه‌گذاری پتروپاس در حال انجام است.

 

وی تصریح کرد: با اجرای گام نخست طرح‌های توسعه‌ای برای افزایش تولید گاز در کشور در مجموع تا سال ۱۴۰۶ معادل پنج فاز استاندارد پارس جنوبی به تولید گاز کشور تا افزوده خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تأکید بر اینکه افزایش تولید گاز از فاز اول طرح توسعه میدان پارس شمالی ۲۸ میلیون مترمکعب در روز خواهد بود، گفت: از میدان مشترک فرزاد B نیز روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز تولید خواهد شد.

 

متجلی افزود: تولید در فاز نخست میدان گازی کیش نیز معادل سه فاز استاندارد پارس جنوبی خواهد بود و روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در گام نخست از میدان بلال تولید می‌شود.

 

وی ادامه داد: در مجموع با اجرای کامل طرح‌های توسعه‌ای در شرکت نفت و گاز پارس، معادل ۱۳ فاز استاندارد پارس جنوبی به تولید گاز کشور افزوده خواهد شد.

 

متجلی با اشاره به اینکه ردیف نخست پایانه جاسک آماده بهره‌برداری است، اظهار کرد: آن بخشی که مربوط به شرکت نفت و گاز پارس است پیشرفت خوبی داشته و آماده دریافت نفت خام از خط لوله نفت خام گوره – جاسک خواهیم بود.