سخنگوی دولت: سران بعضی از کشورها نخستین بار به ایران می‌آیند/ حمایت شهید رئیسی از جوانگرایی در همه سطوح

سخنگوی دولت با بیان اینکه مقام‌های کشورهای مختلف خود برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: علاوه بر رئیس‌جمهوری کشور تونس که در این سطح برای اولین‌بار به کشور ما می‌آیند، ما رهبران برخی کشورها را هم داریم که برای نخستین بار است به ایران خواهند آمد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرار رویداد ، علی بهادری‌جهرمی امروز چهارشنبه (دوم خرداد) در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با اشاره به ویژگی‌های شهید سیدابراهیم رئیسی بیان کرد: در جوان‌گرایی همه می‌دمند و از جوانگرایی سخن می‌گویند، اما اینکه کسی بیاید و واقعا جوانگرایی کند و از رفقای ۳۰، ۴۰ ساله خود و از کسانی که می‌شناسد و با آنها تجربه کار دارد عبور کند و به سراغ کسانی برود که چندان آنها را نمی‌شناسد و با آنها تجربه کار چندانی هم ندارد و اعتماد کند و مسائل کلان ملی را در اختیار نیروی جوان قرار دهد، کار مهمی می‌کند.

 

وی افزود: اگر به نحوه چینش در دولت شهید رئیسی نگاه کنید در موارد مهم مانند مسائل اقتصادی که محور مباحث، مطالبات و اولویت‌های نست مردم است، وی این خطر را می‌پذیرد و یک جوان را به‌عنوان وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت منصوب می‌کند.

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه حتی در معاونت اجرایی رئیس‌جمهوری که بار کار مطالبات، پیگیری‌ها و سفرها را به‌عهده دارد، یک جوان را انتخاب کرد، گفت: حتی در حوزه نظم اداری و اصلاح ساختارهای اداری که اتفاقاً آنجا به نگاه‌های نو و تحول‌گرایانه نیاز داریم، یک جوان را در حوزه معاونت اداری استخدامی ریاست جمهوری منصوب می‌کند.

 

بهادری‌جهرمی تصریح کرد: رئیس‌جمهوری برای جایگاه سخنگویی دولت نیز به همین شکل عمل و یک جوان را منصوب کرد. حوزه سخنگویی و رسانه حساس است و همواره از افراد با تجربه استفاده می‌کنند، اما ایشان به یک جوان اعتماد کرد.

 

وی با بیان اینکه البته این چینش‌ها فقط محدود به این حوزه‌ها نبود و در وزارت خانه‌های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به همین شکل عمل شد، اظهار کرد: نکته دوم اینکه، ایشان جوانان را رها نمی‌کرد و از آنها حمایت می‌کرد. شهید رئیسی در دولت یادداشت‌هایی با خود می‌آورد. در یک نشست، بدون آنکه حرفی از پیش مطرح شود گفت که این جوانان غنیمت و بن‌بست‌شکن هستند، راحت و بی‌پروا حرف می‌زنند. ایشان در سطوح مختلف از جوان‌گرایی حمایت می‌کرد. شهید رئیسی مانند پدر پشتوانه جوان‌ها در دولت بود.

 

سخنگوی دولت گفت: پس از حوادث سال ۱۴۰۱ بحث این بود که دانشگاه‌ها و یا مدارس در مهر باز شود و یا نه. شهید رئیسی محکم ایستاد و دستور دارد نظام آموزشی نباید معطل بماند و باید دانشگاه‌ها باز شود.

 

بهادری‌جهرمی افزود: پس از بازگشایی دانشگاه‌ها، در نشست دولت گفتیم باید در دانشگاه‌ها حضور یابیم، اما متولیان امر مخالفت می‌کردند. شورای عالی امنیت ملی مخالفت می‌کرد، اما ما اعتقاد داشتیم باید به پرسش و مطالبات جوانان و دانشجویان پاسخ دهیم.

 

وی با اشاره به برگزاری نشست امروز هیئت دولت، گفت: یکی از رویه‌های شهید رئیسی این بود که می‌گفتند تعطیلی برای مردم است، شما در روز تعطیل هم باید کار کنید. شما خادم مردم هستنید، مردم در روز تعطیل هم خدمت می‌خواهند از این رو تقریبا نشست‌های دولت در هیچ تعطیلی لغو نشد. امروز هم که از سوی دولت تعطیل رسمی اعلام شده است، ما نشست را برگزار کردیم.

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه به آقای مخبر گفتم، امروز باید برای حضور در نماز به دانشگاه برویم، ضمن آنکه مهمانان خارجی هم قرار است به تهران بیایند پس نشست را تعطیل کنیم، تصریح کرد: آقای مخبر نپذیرفت. ما قرار است در این ۴۰-۵۰ روزی که امانت‌دار کابینه رئیس‌جمهوری هستیم، مسیر او را ادامه دهیم.

 

بهادری‌جهرمی گفت: نشست امروز هیئت دولت از ساعت ۶ تا ۸ صبح برگزار شد، البته برخی وزیران هم به‌دلیل کار نتوانستند حضور یابند، ما سوگند یاد کرده‌ایم در زمان باقی‌مانده رویه پیشین را با قوت در دولت ادامه دهیم.

 

وی درباره حضور سران کشورهای مختلف در آیین گرامیداشت یاد شهید رئیسی، با بیان اینکه مقام‌های کشورهای مختلف خود برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود: افزون بر رئیس‌جمهوری تونس که در این سطح نخستین بار است به ایران می‌آید، ما سران بعضی از کشورها را هم داریم که نخستین‌بار است که به تهران خواهند آمد.

 

سخنگوی دولت تصریح کرد: از جمله مصر که روابط ما مدت‌ها با آنها کمرنگ‌ بود، اما در سطح وزیر امور خارجه در آیین گرامیداشت شهید رئیسی شرکت می‌کند یا کشورهایی هستند که نخستین بار پس از مدت‌ها مقام مسئول آنها حاضر می‌شود.

 

بهادری‌جهرمی گفت: به اعتقاد من جنس نوع عملکرد شهید رئیسی است که توانست این اثر را بگذارد و حقیقت انقلاب اسلامی و ماهیت سیاست خارجی انقلاب اسلامی را یک‌بار دیگر در اذهان کشورهای جهان روشن کرد.

 

وی در جمع‌بندی حوزه سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار کرد: نتیجه عملکرد مقتدرانه سیاست خارجی شهید رئیسی را امروز پس از سه سال مشاهده می‌کنیم.