علائم ترسناکی در سلامتی که در واقع بی‌خطرند
سلامتی

پیش از اینکه اجازه بدهید Dr. Google متقاعدتان بکند که سر دردتان ناشی از سرطان مغز است، بهتر است علت و توجیه خیلی از علائم رایج را بدانید. (دکتر گوگل Dr. Google اصطلاحی عامیانه است که پزشکان و مراکز درمانی به کسانی می‌گویند که برای درمان درد خود به گوگل و جستجو درباره بیماری می‌پردازند، اقدامی که مورد تایید نیست و لازم است پزشک حقیقی فرد را معاینه کند.)

درد قفسه سینه

 

وقتی با درد در قفسه سینه مواجه می‌شویم، فرقی نمی‌کند چه سنی داشته باشیم، اولین چیزی که به ذهن‌مان خطور می‌کند حمله‌ی قلبی است. اما در مورد افراد جوانی که هیچ خطری قلب‌شان را تهدید نمی‌کند، مثلا دیابت، این علامت کاملا بی‌خطر است. بیشتر اوقات، درد در قفسه سینه در افراد بزرگسال و جوان با سوزش معده، استرس و یا اضطراب مرتبط است، یا شاید هم حین ورزش به عضلات سینه، فشار زیادی وارد شده باشد. اما باز هم توصیه می‌کنیم اگر ناگهان دچار درد شدیدی در قفسه سینه شدید، مخصوصا اگر این درد خود به خود برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید.

تپش قلب

تپش قلب هم مانند درد قفسه سینه لزوما نشاندهنده‌ی مشکل قلبی نیست. ضربان شدید قلب می‌تواند نگران کننده و ترسناک به نظر برسد، اما هر چیزی می‌تواند علت آن باشد، از استرس و کم آبی بدن گرفته تا کمبود خواب و مصرف کافئین زیاد، که عواملی هستند که بیشتر افراد تقریبا هر روز با آن‌ها مواجهند! در این حالت، کم کردن مصرف کافئین و کاهش استرس می‌تواند برای آرام کردن ضربان قلب کافی باشد. اما اگر تپیش قلب‌تان تبدیل به یک حالت مداوم شد، و یا همراه با درد قفسه سینه یا تنگی نفس بود به پزشک مراجعه کنید.

صدای زنگ در گوش

 

صدای آزاردهنده‌ی زنگ در گوش می‌تواند علامتی از پروسه‌ی طبیعی پیری باشد. وقتی عروق‌تان سفت و سخت می‌شوند یا فشار خون‌تان بالاست، جریان خون تغییر کرده و سر و صدا‌هایی ایجاد می‌کند که تنها گوش می‌تواند بشنود. بیشتر اوقات جای نگرانی نیست، اما باز هم بهتر است توسط پزشک بررسی شود. به طور کلی صدای زنگ در گوش مشکلی جدی نیست، اما گاهی می‌تواند علامت از دست دادن شنوایی یا آسیب گوش میانی باشد.

لرزش دست‌ها

اگر متوجه شدید دست‌های‌تان دچار لرزش شده‌اند لطفا خودتان تشخیص بیماری پارکینسون را ندهید! پارکینسون اغلب فقط در یک طرف بدن شروع می‌شود و همراه با کُندی و سختی حرکت و از دست دادن تعادل و هماهنگی بدن است. لرزش دست‌های‌تان می‌تواند ناشی از پایین بودن قند خون، مشکلی در تیروئید و یا لرزش اساسی (essential tremor) باشد که هر چند ناراحت کننده، اما خوش خیم است. در لرزش اساسی شما تنها زمانی لرزش دست دارید که سعی می‌کنید کاری انجام دهید، مثلا چیزی را بگیرید. کاهش مصرف کافئین یا مصرف دارو‌های مهار کننده‌های بتا می‌تواند به کاهش لرزش دست کمک کند.

فراموشی

هر چه سن‌مان بالاتر می‌رود، ترس‌مان از زوال عقل و آلزایمر و علائم‌شان هم بیشتر می‌شود، مخصوصا زمان‌هایی که دچار فراموشی می‌شویم، مثلا اسمی را فراموش می‌کنیم یا یادمان نیست کلید‌ها را کجا گذاشته‌ایم. خوشبختانه باید بدانید که کاملا طبیعی است با بالا رفتن سن دیگر مانند گذشته حافظه‌ی قوی نداشته باشیم و حتی افراد جوان‌تر هم گاهی می‌توانند تحت شرایطی، چون استرس، دچار فراموشی شوند. شما زمانی باید نگران حافظه‌تان شوید که یک سری چیز‌های اساسی یا مهم را فراموش می‌کنید، مثلا در حال رانندگی هستید که ناگهان فراموش می‌کنید چطور باید به سمت خانه‌تان بروید، یا افرادی را که معمولا می‌بینید به طور کل فراموش کنید، البته نه اسم‌شان را بلکه چهره و صورت‌شان را.

زائده‌های پوستی (اسکین تگ)

 

همه‌ی زائده‌های پوستی سرطان نیستند. اسکین تگ، زائده یا منگوله‌ای گوشتی است به رنگ پوست که به طور کلی در اطراف گردن، سینه، زیر بغل و چشم‌ها به وجود می‌آید. اسکین تگ‌ها بر خلاف خال‌های مشکوک کاملا بی‌خطرند و یکی دو تا از آن‌ها روی بدن، جای نگرانی ندارد و اگر تغییری نکنند می‌توانید آن‌ها را به حال خود رها کنید. اما اگر جایی هستند که اذیت‌تان می‌کنند یا ناگهان تعداد زیادی از آن‌ها ظاهر شد بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

مگس پران چشم

ناگهان متوجه لکه‌های مگس مانندی جلوی دید شدن می‌تواند ترسناک باشد، اما به این معنی نیست که در معرض مشکلات بینایی هستید. مگس پران چشم بیشتر به بالا رفتن سن مربوط است تا مسئله‌ای دیگر و بیشتر افراد اگر به شدت تمرکز کنند گاهی دچارش می‌شوند و اصطلاحا مگس‌های پران را می‌بینند. اما اگر زیاد این اتفاق برای‌تان می‌افتد یا مانعی برای دیدتان ایجاد کرده است به پزشک مراجعه کنید.

خون در مدفوع

دیدن خون در مدفوع می‌تواند باعث وحشت‌تان بشود، اما خونریزی مقعد مخصوصا در افراد جوان‌تر معمولا مشکلی جدی نیست و می‌تواند ناشی از مصرف فیبر کم در رژیم غذایی باشد که یبوست ایجاد می‌کند. اما اگر با نوشیدن آب فراوان و مصرف فیبر بیشتر، مشکل‌تان برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید.

پرش پلک چشم

 

ناخوشایند است که احساس کنید پلک‌تان خود به خود می‌پرد، اما نگران نباشید، دلیل آن مشکلی در سلامتی‌تان نیست و باید سبک زندگی‌تان را مقصر بدانید. بیشتر افراد تمام مدت روز، چشم به اسکرین‌های کامپیوتر و موبایل و … می‌دوزند که می‌تواند عاملی برای فشار چشم باشد. با استراحت دادن به چشم‌ها طی روز، کمتر ممکن است دچار پرش پلک شوید. اما اگر محدود کردن زمان استفاده از اسکرین‌ها چاره ساز نبود، پرش پلک چشم‌تان می‌تواند علامت مشکلات نورولوژیکی باشد که البته نادر است.

 

صدا دادن مفاصل

برخلاف باور عمومی، شکستن قولنج انگشتان سبب آرتروز نمی‌شود و تق تق کردن مفاصل نیز علامت عارضه‌ای نیست. هوا وارد مفصل می‌شود و به شکل حباب در مفصل حرکت می‌کند و سپس ناگهان می‌ترکد و صدایی می‌دهد که شما می‌شنوید. این صدا می‌تواند ناشی از سابیده شدن تاندون‌ها روی عضلات سفت هم باشد. اگر سر و صدای مفاصل اذیت‌تان می‌کند انجام حرکات کششی و یا کمپرس گرم می‌تواند این صدا‌ها را کمتر کند.

احساس سبُکی در سر بعد از از جا بلند شدن

 

احساس سرگیجه و سبُکی در سر می‌تواند ترسناک باشد، اما اگر فشار خون‌تان پایین است غیر طبیعی نیست که بعد از اینکه از جای‌تان بلند می‌شوید احساس سبُکی در سرتان داشته باشید. وقتی بدن تغییر وضعیت می‌دهد، نیاز دارد تا جریان خون به سمت مغز را حفظ کند که در برخی از افراد این اتفاق با تاخیر می‌افتد. اگر بدن‌تان حرکتی ناگهانی انجام دهد ممکن است سرتان گیج برود یا جلوی چشم‌تان ستاره باران شود، اما اگر وضعیت‌تان را به طور ساکن حفظ کنید این حالت هم برطرف خواهد شد. اگر این اتفاق مدام برای‌تان می‌افتد، غش می‌کنید و یا اگر قبلا اصلا سابقه‌ی سرگیجه نداشته‌اید و ناگهان شروع شده به پزشک مراجعه کنید.

کمر درد

بیشتر افراد به محض اینکه دچار کمر درد می‌شوند فکر می‌کنند توموری دارند یا دچار دیسک کمر شده‌اند. مراجعه به پزشک در چنین شرایطی احتمالا فقط می‌تواند نگرانی‌های‌تان را بیشتر کند، چون معمولا اگر دقیق و موشکافانه به دنبال مشکلی در کمرتان بگردید اغلب یک چیز غیرعادی در ستون فقرات پیدا خواهید کرد! اما واقعیت این است که مشکل بیشتر افراد عاملی بسیار رایج است: زیاد نشستن یا بد نشستن. تمام روز قوز کردن جلوی کامیپوتر به کمر و گردن فشار وارد می‌کند. هر چند دقیقه از جای‌تان بلند شوید و بدن ر بکشید.

خستگی

 

خستگی می‌تواند علامت خیلی از بیماری‌ها باشد، از لوپوس گرفته تا مشکلات قلبی و آپنه خواب. اگر علاوه بر احساس خستگی مداوم، علائم دیگری هم دارید با پزشک این موضوع را مطرح کنید، اما اگر نسخه‌ی تجویزی پزشک برای شما «زودتر خوابیدن» بود تعجب نکنید. بیشتر ما آدم‌هایی هستیم که هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه روز از خود کار می‌کشیم، بنابراین خستگی که معمولا احساسش می‌کنیم علامت همان خسته شدن است نه چیز دیگر!