توضیحات رِئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در خصوص کمبود ۳۰۰ هزار نیروی انسانی در آموزش وپرورش

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی راهکارهای آغازسال تحصیلی جدید گفت: کمبود واقعی نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش حدود ۳۰۰هزار نفر است.

به گزارش پایگاه خبری فرارویداد ، حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان با اعلام خبر تشکیل جلسه این فراکسیون با وزیر آموزش وپرورش گفت: در این جلسه در ارتباط با نحوه فعالیت مدارس در سال تحصیلی پیشِ‌رو با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا گفت‌وگو شد.

وی افزود: کیفیت‌بخشی به آموزش‌های مجازی و دیجیتالی، زمینه‌سنجی میزان دسترسی دانش‌آموزان در اقصی نقاط کشور به آموزش‌های مجازی و ارائه راهکارهای عملی و جایگزین برای دانش‌آموزانی که زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری از این آموزش‌ها را ندارند، به‌منظور تحقق عدالت آموزشی و تأکید بر حفظ و ارتقای کیفیت خدمات آموزشی و پرورشی در شرایط بحران کرونا از مهم‌ترین محورهایی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

حاجی‌بابایی با اشاره به کمبود شدید نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: با توجه به این‌که کمبود واقعی نیروی انسانی در آموزش و پرورش حدود ۳۰۰ هزار نفر است، در این رابطه نیز از وزیر آموزش و پرورش درخواست شد راهکارهای عملیاتی به‌منظور رفع این مشکل را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت ارائه دهند به‌گونه‌ای که دسترسی به آموزش و پرورش چه از نظر کمّی و چه از منظر کیفیت برای همه کودکان و نوجوانان کشور ساده و امکان‌پذیر باشد.

وی  تقویت دانشگاه فرهنگیان را از اساسی‌ترین محورهای مورد تأکید برشمرد و عنوان کرد: دانشگاه فرهنگیان می‌تواند هم در حل مشکل نیروی انسانی در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت راهگشا باشد و همچنین با توجه به رویکردهای جدید آموزش و پرورش، برنامه‌ریزی برای ارائه آموزش‌های منزل‌محور و خانواده‌محور را در دستور کار خود قرار دهد تا بتوانیم همه ظرفیت‌های موجود را برای توسعه کمی و کیفی آموزش و پرورش مدنظر قرار دهیم.

رئیس فراکسیون فرهنگیان با اشاره به نیروی انسانی به‌عنوان یکی از مهمترین زیرنظام‌های سند تحول بنیادین گفت: بعد از زیرنظام مدیریت و راهبری، زیرنظام نیروی انسانی بیشترین نقش را در تحقق اهداف سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای سند تحول بنیادین برای ارتقای نیروی انسانی در آموزش و پرورش که در برنامه ششم توسعه نیز مصوب شده است برنامه رتبه‌بندی فرهنگیان است که باید با توجه به مصوبات و قوانین فرادستی در آموزش و پرورش اجرایی شود.

مدارک تحصیلی فرهنگیان از بهمن ۹۹ اعمال می‌شود

حاجی‌بابایی همچنین از مراجعات و گله‌مندی بازنشستگان برای تأخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت گفت و افزود: آموزش و پرورش باید رویه‌ای را در پیش بگیرد که در اولین فرصت ممکن پس از صدور حکم بازنشستگی فرهنگیان پاداش پایان خدمت آنها پرداخت شود چرا که شرایط اقتصادی جامعه به‌گونه‌ای است که هرگونه تأخیر در پرداخت این پاداش با کاهش ارزش پولی آن و درنتیجه نارضایتی فرهنگیانی که ۳۰ سال صادقانه خدمت کرده‌اند، می‌شود.

وی همچنین به مصوبه اخیر کمیسیون برنامه و بودجه برای اعمال مدرک فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در هفته جاری ایراد شورای نگهبان برای اعمال مدارک تحصیلی فرهنگیان مرتفع شد و مقرر شد پس از اعلام نظر مجدد شورای نگهبان، مدارک تحصیلی فرهنگیان از ابتدای بهمن سال ۹۹ اعمال شود.