مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان : بیش از ۶۵ هزار کارآموز از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای خوزستان بهره‌مند می‌شوند

فنی و حرفه‌ای خوزستان

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان گفت: در کشور با دو چالش عمده روبرو بودیم یکی عدم مهارت فارغ‌التحصیلان آموزش‌وپرورش و دانشگاه و تطبیق آن با بازار کار و دیدگاه استخدامی بین فارغ‌التحصیلان نیز چالش دیگر بود

وی افزود: یکی از بسترهای تکریم ارباب‌رجوع و حقوق شهروندی نیز ارائه خدمات الکترونیکی است که شهروندان کمترین مراجعه حضوری به سازمان‌ها را داشته باشند. دراین‌باره کلیه خدمات را به‌غیر از خدمات نیازمند به حضور مثل شرکت در دوره‌های آموزشی، اجرای آزمون‌های کتبی و عملی مابقی خدمات به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان گفت: از اطلاع‌رسانی دوره‌های آموزشی تا شرکت در دوره‌ها، ثبت‌نام، اطلاع از زمان برگزاری آزمون به‌صورت الکترونیک انجام می‌شود.درصدد هستیم تا بخش عمده‌ای از آزمون‌ها نیز برای سلامت برگزاری آن، کاهش و صرفه‌جویی در مصرف کاغذ نسبت به الکترونیکی برگزار کردن آن اقدام می‌کنیم.

سواعدی عنوان کرد: نتایج ارزشیابی، دیدن گواهینامه و استعلام اصالت گواهینامه‌های صادره برای بررسی نیز به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همه این‌ها بر روی پرتال جامع سازمان برگزاری شده و در حوزه توسعه دولت الکترونیک جهش خوبی برای کسب امتیاز در ارزیابی عملکرد سال گذشته داشتیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان از کسب رتبه برتر بین دستگاه‌های اجرایی حوزه آموزشی ـ فرهنگی در جشنواره شهید رجایی برای خدمات الکترونیک ارائه‌شده خبر داد و گفت:در این حوزه نیاز به تأمین منابع انسانی برای بازار کار و استفاده از ظرفیت‌های شغلی این حوزه نیازهایی داریم که دوره‌های آموزشی مختلفی را در این راستا اجرا می‌کنیم.

سواعدی افزود: دو رویکرد جدید و متفاوت با سایر آموزش‌های مهارتی داریم و نسبت به طراحی آموزش‌های مبتنی بر ایده و ایده تا عمل در حوزه فضای مجازی و استفاده از ظرفیت‌های آن داریم همچنین بخشی از آموزش‌ها به‌صورت استارتاپی در حال اجرا است و در سه سال متوالی گیم آپ به‌صورت یک رویکرد متفاوت در حوزه بازی‌سازی رایانه‌ای را به شکل ملی در خوزستان برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: طرح بعدی نیز یاددهی و یادگیری الکترونیکی آموزش‌های مبتنی بر میکروکانتنت ها یا ریز محتواها است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان اظهار داشت: با توجه به بالا بودن گستره دانش و مهارت و اینکه اغلب استفاده‌کنندگان انتظار دارند به‌صورت کوتاه و در اسرع وقت به محتویات دسترسی پیدا کنند الگوی آموزشی این حوزه را طراحی کرده و به کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استانداری تحویل دادیم. امیدوارم بتوانیم به‌عنوان پژوهش و رویکرد جدید در حوزه یاددهی و یادگیری الکترونیک برای آن اعتبار بگیریم و اجرایی کنیم.

سواعدی توضیح داد: در حوزه آموزش‌های مرتبط با حوزه الکترونیکی و سخت‌افزار_ نرم‌افزار دستگاه‌های مختلف را نیز آموزش می‌دهیم. همچنین ثبت شرکت‌های مختلف برای تولید محتوا و آموزش‌های الکترونیک نیز در حال انجام است.

وی افزود: در کشور با دو چالش عمده روبرو بودیم یکی عدم مهارت فارغ‌التحصیلان آموزش‌وپرورش و دانشگاه و تطبیق آن با بازار کار و دیدگاه استخدامی بین فارغ‌التحصیلان نیز چالش دیگر بود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان ادامه داد: از سال ۹۵ طرح جامع کارآفرینی و اشتغال پذیری دانشجویان را ارائه دادیم که توانستیم این دو نقص رابین فارغ‌التحصیلان کاهش دهیم؛ بخش عمده‌ای از دانشگاه‌های استان و حتی خارج از استان در حال الگوبرداری هستند. با این طرح مشاغل موردنیاز بازار به دانشجویان معرفی و کمیته‌ای با حضور تشکل‌های دانشجویی مهارت‌های شغلی موردنیاز دانشجویان را تا زمان فارغ تحصیلی رصد و به آن‌ها اعلام می‌کنند.

سواعدی خاطرنشان کرد: در مرکز رشد علم و فناوری آموزش‌هایی برای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، نوآوری و خلاقیت استارتانی و حمایت از این استارتاپ ها نیز راه‌اندازی شده است.

وی در ادامه گفت: بخشی از ایده‌ها نیز در دانشگاه‌ها عملیاتی می‌شوند و با توجه به نیاز حضور صنعت کنار دانشگاه با شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت برای ورود به کار مذاکره کردیم تا الگوی کامل در این حوزه اجرا شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان افزود: در خصوص دانش آموزان طرحی را مشترک با آموزش‌وپرورش به نام ایران مهارت داریم که هدف آن آشنایی دانش آموزان با مهارت‌های شغلی برای تعیین مسیر شغلی و انتخاب صحیح در دوره‌های ابتدایی زندگی است که با کمک فعالان بخش خصوصی و کانون انجمن صنفی آموزشگاه‌های آزاد صورت می‌گیرد.

سواعدی در پایان خبر داد: در طول سال بیش از ۶۵ هزار نفر کارآموز از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بهره‌مند می‌شوند.