نقص وسایل گرمایشی و دودکش بیشترین علت بروز گاز گرفتگی رعایت نکردن موارد ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی و آبگرمکن، موجب مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده و در نهایت منجر به مرگ می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری فرار رویداد ،  هرساله عده زیادی از افراد به علت نقص در وسایل گرمایشی و استنشاق گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست می‌دهند؛ قاتل خاموشی که رنگ و بو ندارد و اغلب در موقع خواب به سراغ فرد می‌آید.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی ومدیریت حوادث آذربایجان‌غربی گفت: از آغاز فصل سرما تاکنون، ۴۷مورد ماموریت ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در استان توسط اورژانس انجام شده که ۴۲ مورد بستری و ۵ مورد نیز سرپایی بودند.

فرزین رضا زاده تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد فوتی در استان ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گزارش نشده است.

او با اشاره به اینکه آمار‌ها نشان از کاهش مسمومیت و فوتی از طریق گاز مونوکسید کربن در استان است، خاطر نشان کرد: در مدت زمان مشابه پارسال تعداد ۵۷ مورد مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در استان ثبت شد که ۵۳ مورد بستری و ۴ مورد فوتی بود.

رضازاده خاطر نشان کرد: نصب نشانگر مونوکسید کربن، بررسی خروجی سیستم‌های گرمایشی شامل دودکش‌ها و دریچه ها، نسوزاندن زغال چوب در محیط‌های بسته همچون چادر و خانه از جمله راه‌های پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است.

مدیر کل سازمان پزشکی قانونی آذربایجان‌غربی هم در این زمینه گفت: در ۷‌ماهه سال جاری ۲‌مورد مسمومیت با مونوکسید کربن در استان ثبت شد که هر ۲ مرد بودند.

ادیب فر تصریح کرد: پارسال در مجموع ۱۱ مورد مسمومیت با مونوکسیدکربن در استان ثبت شده که یک مورد زن و مابقی مرد بودند.

ادیب فر گفت: با توجه به آمار به دلیل اطلاع رسانی‌ها میزان مسمومیت با مونوکسید کربن در استان در سال جاری کاهش یافته است.

 

بی حالی، خواب آلودگی شدید، احساس ضعف، سرگیجه و بی قراری، خمیازه کشیدن، تاری دید، تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و قلب از علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است.

تجهیزات غیر استاندارد و وسایل گرمایشی غیر استاندارد می‌تواند منجر به بروز حوادث گاز گرفتگی شود.

شهروندان از قرار دادن لوله بخاری به داخل آب خودداری کرده و از وسایل گرمایشی با سوخت فسیلی اکیدا استفاده نکنند.

قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی از باز بودن مسیر دودکش مطمئن شده و عبور دودکش از فضای داخلی و سقف کاذب حمام ممنوع است و در قسمت پشت بام حتما از کلاهک مناسب برای دودکش استفاده شود و بصورت مداوم کلاهک دودکش را بازرسی کنند.

باید هر وسیله گاز سوز، دودکش مجزا داشته باشد و استفاده از لوله‌های آکاردئونی غیر مجاز است.

شهروندان دقت کنند که رنگ شعله بخاری باید آبی و لوله دودکشی داغ باشد و استفاده از بخاری گازی در اتاق‌های کمتر از ۱۲ متر ممنوع است.